Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana – ACL

acl zerwanie więzadła krzyżowego     Więzadło ACL czyli więzadło krzyżowo-przednie, jest więzadłem najczęściej ulegającym zerwaniu w kolanie. Urazowi temu towarzyszą bardzo często uszkodzenia innych struktur takich jak łąkotek, chrząstki stawowej oraz więzadeł wewnątrz i wokół stawu kolanowego. Zerwanie więzadła ACL w przypadku gdy nie dochodzi do uderzenia, objawia się ostrym bólem z tak zwanym „ucieknięciem” kolana.

     Gdy dochodzi do zerwania daje się słyszeć charakterystyczny dźwięk przypominający chrupnięcie lub trzask. Powoduje to znaczną dolegliwość bólową oraz szybko powstający dość pokaźny obrzęk. Dochodzi do trudność w obciążaniu kontuzjowanej kończyny, a jeżeli dochodzi do tego w trakcie uprawiania jakiegoś sportu, to osoba po wystąpieniu takiego uraz nie jest w stanie dalej kontynuować na przykład gry. Obrzęk jest spowodowany krwawieniem do wnętrza stawu z zerwanego więzadła, więc może ustępować nawet przez kilka tygodni.

     W późniejszym czasie, kiedy już obrzęk ustaje odczuwa się niestabilność, wrażenie uciekania kolana i mogą występować dokuczliwe dolegliwości bólowe. Jest to bardzo poważny uraz kolana, również ze względu na najczęściej ulegające uszkodzeniu dodatkowe struktury i tylko wczesne zgłoszenie się do lekarza i rozpoczęcie leczenia, jest w stanie zapobiec dalszym uszkodzeniom. Metoda leczenia uzależniona jest od wieku pacjenta, jego aktywności fizycznej, oczekiwań oraz innych warunków zdrowotnych. Osiągane efekty również zależą od pacjenta. Niektóre osoby po takim urazie, bez poddawania się leczeniu operacyjnemu, jedynie wzmacniając mięśnie i stosując treningi odruchów tak zwanych propriocepcji, są w stanie osiągnąć funkcjonalną stabilność kolana.

     Treningi takie jednak muszę być wykonywane pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Można w ten sposób zyskać stabilność pozwalającą na normalnie funkcjonowanie, jednak dla sportowców oznacza to zakończenie swojej kariery, bowiem w takim wypadku powrót do całkowitej sprawności jak sprzed urazu jest po prostu niemożliwy. Nawracające uciekanie kolana jest zdecydowanym wskazaniem do leczenia operacyjnego, bowiem powtarzające się epizody uciekania skutkują najczęściej dalszymi urazami i pogorszeniem stanu kolana, które i tak jest już w znaczący sposób osłabione i ma zaburzone funkcjonowanie.

Brak odpowiedniego leczenia, może również prowadzić do postępujących zmian zwyrodnieniowych. Do uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego dochodzi najczęściej w wyniku zbytniego przerostu kolana lub urazu rotacyjnego. Rekonstrukcja jest zabiegiem mało inwazyjnym, ponieważ jest połączeniem artroskopii i chirurgii tak zwanej otwartej. Najpierw wykonuje się dokładne badanie artroskopowe kolana, które może stanowić oddzielny zabieg bądź być wstępem do ostatecznej rekonstrukcji. Podczas artroskopii naprawia się uszkodzone łąkotki oraz chrząstki.

     Do rekonstrukcji używa się obecnie trzech grup materiałów. Przeszczepu autogeniczne, które stanowią ścięgna pobrane od pacjenta w trakcie rekonstrukcji. Przeszczepy alogeniczne czyli przeszczepy wykonane z materiału uzyskanego od dawcy z banku tkanek ludzkich oraz przeszczepy syntetyczne czyli wykonane z tworzyw sztucznych. Rehabilitację należy rozpocząć już w trakcie oczekiwania na operację, która niekiedy wynosi nawet kilka miesięcy.

     Generalnie przyjmuje się bardzo ogólny schemat, że rehabilitacji powinna trwać od 12 do 16 tygodni. Jednak szczegółowy program uzależniony jest od rodzaju zastosowanej techniki operacyjnej, wystąpienia powikłań, współistniejących urazów i obciążeń zdrowia. Także od typu pacjenta i tego jakie robi postępy oraz od indywidualnego procesu gojenia się tkanek.

5 thoughts on “Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana – ACL

 • 2014-07-21 at 13:55
  Permalink

  W moimi przypadku podczas gry w koszykówkę i również musiałem być operowany. Jestem już po zabiegu i profesjonalnej rehabilitacji – wróciłem do sportu :)
  PS bardzo dobry artykuł

 • 2014-08-21 at 22:11
  Permalink

  Zachęcam wszystkich do rehabilitacji po operacji ACL!!! W moim przypadku lekarz zabronił ruszać nogą przez pierwsze 6 tygodni. Skonczylo się ogromnymi zrosami. Nie wiem czy kiedykolwiek bedę normlanie zginał kolana. Mój znajomy zaczął ruszać kolanem odrazu po operacji i o chyba jest najlepszy sposób

  Filipoo

 • 2014-09-07 at 14:17
  Permalink

  Mój mąż miał drugą operację na zrosty i rzeczywiście nie miał dobrej rehabilitacji wcześniej. Nie wiem dlaczego lekarze nie daja skierowania!!! Dostaliśmy tylko informację, że jakby bolało to trzeba zapisać się na różne prądy itp. Kolano nie bolało, ale nie chciało się ruszać. Wydawało sie nam, że to wróci. Niestety trzeba było wyciąć zrosty.

 • 2015-04-07 at 16:57
  Permalink

  Zerwalam wiezadlo na nartach przed dwoma tygodniami. Mam 48 lat ale jestem aktywna sportowo. Szczerze powiem ze jestem przerazona czasem jaki potrzebny jest na rehabilitacje po operacji poruszam sie w ortezie bez problemu i bez uzycia kul. Kolano mnie na szczescie nie boli ale boje sie jak to wszystko bedzie wygladalo. Mam nadzieje ze nie bede musiala rezygnowac ze wszystkich rzeczy jakie do tej pory robilam. Jak dlugo czekaliscie na operacje po urazie ? Dziekuje

Dodaj komentarz