Trzaskająca łopatka

trzaskająca łopatka   Zespół trzaskającej łopatki to schorzenie, a właściwie dolegliwość, która bywa mylona z innymi patologiami w obrębie obręczy barkowej lub szyjnego odcinka kręgosłupa, ze względu na ból, który umiejscawia się przeważnie w okolicy łopatki, ale może promieniować. Objawem zespołu trzaskającej łopatki, jest jej trzaskanie czy też chrobotanie podczas wykonywanych ruchów w określonym zakresie. Często nie daje objawów.

     Ból jeśli się pojawia to zlokalizowany jest ponad głową, a w stanach ostrych może również pojawiać się nawet podczas spoczynku. Jeżeli objawowi trzaskania bądź przeskakiwania łopatki towarzyszy ból, to zdecydowanie jest to wskazanie do leczenia. Najczęściej stosuje się w tym wypadku leczenie zachowawcze, które polega na stosowaniu odpowiednich zabiegów fizykoterapeutycznych oraz rehabilitacji. Tylko w ciężkich przypadkach występuje konieczność leczenia operacyjnego.

     Dolegliwość ta dość często dotyka sportowców, którzy w zależności od uprawianej dyscypliny sportowej wykonują ruch rzucania. Ponadto dotyka również pracowników, którzy trudnią się malowaniem czy też kładzeniem tynków. Pierwsza grupa osób bardziej narażonych na wystąpienie zespołu trzaskającej łopatki wynika z tego, że dochodzi do znacznie zwiększonej amplitudy wykonywanych ruchów podczas rzucania. W trakcie rzutu także występuje większy nacisk punktowy. Z kolei u drugiej grupy osób pracujących w wymienionych zawodach, łopatka nie wykonuje aż tak znacznych ruchów, jednak istotne znaczenie ma tu ich znaczna powtarzalność.

        Zespół trzaskającej łopatki może wywoływać dolegliwości zlokalizowane na trzech poziomach. W przypadku kaletki dochodzi do jej przerostu i upośledzenia pierwotnych funkcji. Zachwiana zostaje struktura otaczających kaletkę tkanek, a wokoło powstają zbliznowacenia. To one doprowadzają do ograniczonej ruchomości i zapaleń, a w efekcie końcowym do zwłóknienia kaletki, co objawia się właśnie trzaskaniem i najczęściej towarzyszy temu ból. Zaburzenia w obrębie kaletki wywołują przeciążenia. Zaburzenia od strony mięśnia skutkujące zespołem trzaskającej łopatki to zwłóknienia mięśniowe, zmiany na poziomie przyczepów czy też zaniki mięśniowe podobnie jak dysbalans mięśniowy. W obrębie mięśni łopatki bardzo łatwo dochodzi do uszkodzeń skutkujących takimi zaburzeniami, ponieważ w okolicy brzegu przyśrodkowego warstwa mięśniowa jest bardzo cienka. Wystarczy niewielka zmiana objętości brzuśca aby doszło do zaburzeń. Zaburzenia objawiające się dolegliwością trzaskającej łopatki, mogą mieć również swoje podłoże na poziomie kostnym.

Zwiększona podatność na powstanie zespołu trzaskającej łopatki może wynikać ze specyficznej budowy anatomicznej, czasami nieco odbiegającej od ogólnego schematu. W takim wypadku dolegliwości bólowe czy też jakiekolwiek inne objawy nie muszą się ujawniać. Są to najczęstsze czynniki przyczyniające się do wystąpienia tej dolegliwości. W przypadku przyczyny określonej na poziomie kostnym, najczęściej dochodzi do konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego. W pozostałych przypadkach wystarczy jedynie leczenie zachowawcze, które się sprawdza i przynosi dobre efekty. Jednak nawet w przypadku stwierdzenia przyczyny na poziomie kostnym, leczenie rozpoczyna się od metod leczenia zachowawczego. Próbną terapię przeprowadza się minimum przez pół roku do roku. Obejmuje ona zabiegi rehabilitacyjne, terapię manualną, kinesiotaping. W przypadku nie ustępujących dolegliwości stosuje się ostrzykiwania chorego miejsca kortykosteroidami. Najważniejsze od czego należy zacząć, to odciążyć chore miejsce i unikać ruchów, które powodują pogłębianie się zmian.

       Jeśli konieczne jest leczenie chirurgiczne, wykonuje się zabieg otwarty lub artroskopowy. W przypadku obu rodzajów zabiegów, wycina się zmienioną tkankę miękką a w razie potrzeby dokonuje się plastyki okolic kostnych. Metoda atroskopowa jest korzystniejsza, bowiem skutkuje mniejszą blizną, niweluje się ewentualne powikłania, a rehabilitacja przebiega sprawniej i szybciej. Leczenie operacyjne stosuje się w przypadku gdy dolegliwości utrzymują się dłużej niż rok, a leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów.

2 thoughts on “Trzaskająca łopatka

  • 2014-09-07 at 14:11
    Permalink

    A czy ktoś z Was spotkał się z taką sytuacją, że rehebilitacja nie pomogła i trzeba było operowac? Mój problem polega na ty, że próbowałam jużwszystkiego. Naświtlanie, pole magneyczne, prądy, laser, kąpiele bąbelkowe i inne. Niestety nic nie pomaga, od 2 lat. Czy o znaczy, że muszę się operować? Jeśli koś miał podobny problem proszę o odpowiedź

Dodaj komentarz