Szumy uszne…. czy znamy ich przyczynę?

Jednym z problemów współczesnej medycyny są szumy uszne.

 

szumy uszne rehmedis

Czym są szumy uszne? Są to różnorodne doznania dźwiękowe okresowe lub stałe, słyszane przez pacjenta. Niektórzy opisują je jako pisk, dudnienie, szumienie, pulsowanie czy tykanie. Pomimo obecnie zaawansowanej diagnostyki u większości pacjentów (aż 1/3 przypadków) nie udaje ustalić się przyczyny powstawania szumu. Sprawa jest prostsza, gdy do czynienia mamy z osobą starszą, u której badania słuchu pokazują pewne defekty. Mówimy wtedy o naturalnym procesie starzenia struktur ucha.

Niestety szumy uszne bardzo często dotyczą ludzi młodych, zdrowych, w przypadku których badania słuchu nie pokazują żadnych nieprawidłowości. Pacjenci odwiedzają zazwyczaj wielu lekarzy o różnych specjalnościach: laryngolog, neurolog, ortopeda, foniatra, kardiolog. W międzyczasie rezonans głowy, szyi, nawet uszu oraz badania słuchu… Często bez ostatecznej odpowiedzi.

Dlaczego tak trudno jest zdiagnozować przyczynę szumu usznego? Po pierwsze jest on subiektywnym odczuciem pacjenta, nie da go się obiektywnie zmierzyć. Po drugie jest wiele możliwych przyczyn jego występowania. Zazwyczaj na początku wyklucza się wszelkie przyczyny laryngologiczne tj.: choroba Meniere’a, otoskleroza czy nawet prozaiczne zaleganie woskowiny w uchu. Następnie pacjenci udają się do neurloga, który często kieruje na rezonans głowy. Później usg tętnic szyjnych, wizyta u kardiologa. Na koniec często wizyta u ortopedy w celu wykluczenie schorzeń kręgosłupa szyjnego czy stawu skroniowo-żuchwowego.

budowa uchaDiagnostyka jest długa i problematyczna szczególnie u pacjentów, którzy poza szumem nie mają żadnych innych objawów chorobowych . W większości groźniejszych chorób neurologicznych czy kardiologicznych dodatkowo występuje szereg innych symptomów. Dla przykładu zastanówmy się nad jedną z możliwych przyczyn szumu czyli schorzeniami odcinka szyjnego kręgosłupa. W naszej praktyce fizjoterapeutycznej raczej nie spotykamy pacjentów, których jedynym problemem jest szum uszny. Najczęściej podstawowym objawem problemu z odcinkiem szyjnym jest ból miejscowy szyi lub/i promieniujący w dół do łopatki, odcinka piersiowego kręgosłupa lub w górę, w kierunku czaszki.

Współistniejące szumy uszne czy zawroty głowy są najczęściej wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania górnych segmentów szyjnych czyli połączeń między czaszką a pierwszym i drugim kręgiem szyjnym. Ma to najczęściej miejsce przy nadmiernej ruchomości tych połączeń lub/i zwiększonym napięciem mięśni tej okolicy. Szczególną rolę w powstawaniu tych zmian mogą mieć wypadki komunikacyjne, w których dochodzi do nagłego szarpnięcia głową (tzw. Whiplash ). Dużą grupę stanowią także osoby prowadzące siedzący tryb życia, u których dochodzi do nieprawidłowego napięcia mięśni w obrębie szyi. Na szumy uszne skarżą się także osoby z problemami (najczęściej dyskopatią) niższych segmentów szyjnych, najczęściej C5-C6. Dzieje się tak, ponieważ odcinek szyjny jest całością, a stany zapalne i nieprawidłowe funkcjonowanie niższych segmentów wpływają na wyższe.

Niestety bardzo często spotykamy pacjentów, głównie młodych, którzy zostali dokładnie przebadani, większość schorzeń została wyeliminowana, a w uszach szumi nadal. Dlaczego tak się dzieje?
Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, a naukowcy podają tylko hipotezy. Najprawdopodobniej większość szumów usznych jest wynikiem uszkodzenia struktur ucha wewnętrznego i niewłaściwej interpretacji dźwięku przez mózg. W uchu wewnętrznym znajduje się ślimak , a obok niego nerw słuchowy przewodzący sygnały do mózgu. W przypadku drobnych uszkodzeń ślimaka informacje są nieprawidłowo przekazywane przez nerw słuchowy i niewłaściwie interpretowane przez mózg. Zmiany te zazwyczaj są nieuchwytne w obiektywnych badaniach. Do uszkodzenia może doprowadzić wirus lub bakteria, ponieważ wiele osób zaczyna słyszeć szumy po przeziębieniu. Nie bez znaczenia jest także narażenie na hałas np. w pracy lub słuchanie głośnej muzyki. Taka hipoteza tłumaczy, dlaczego diagnoza szumów jest tak problematyczna.

Lekarze i terapeuci proponują różne sposoby walki z szumami, ale o tym napisze następnym razem.

mgr Ewelina Prekiel
Rehmedis

Dodaj komentarz