RWA BARKOWA

rwa-barkowa-rehabilitacja  Rwa barkowa nazywana również rwą ramienną zaliczana jest do korzeniowych zespołów bólowych. Dolegliwości bólowe, które jej towarzyszą powodują znaczny dyskomfort. Ból kręgosłupa pojawiający się w tym odcinku promieniuje od karku aż do ramienia. Może przechodzić na całą kończynę górną, niekiedy obejmuje również łopatkę i klatkę piersiową.

       Rwa barkowa pojawia się nagle, często po przebudzeniu. Objawy mogące jej towarzyszyć to pojawiające się niedowłady oraz zaburzenia czucia przyjmujące postać mrowienia i odrętwień. Podłoże powstawania rwy barkowej to najczęściej zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Te z kolei prowadzą do dolegliwości bólowych i innych, które spowodowane są uciskiem korzeni nerwowych. Inne przyczyny powodujące rwę barkową to ciężka praca fizyczna, która prowadzi do zmian w obrębie odcinka szyjnego. Ponadto monotypia ruchowa, wypukliny oraz przepukliny obejmujące odcinek szyjny i szyjno-lędźwiowy, a także spondylozy, które należy rozumieć jako procesy degeneracyjne obejmujące swym zasięgiem kręgosłup. Zdecydowanie rzadziej, jako przyczyny wymienia się zmiany hormonalne, choroby ogólne oraz choroby zapalne i urazy.

        Leczenie kręgosłupa dotkniętego rwą barkową, należy zacząć od diagnostyki, badania i wizyty u ortopedy traumatologa. Leczenie opiera się nie tylko na łagodzeniu uciążliwych objawów, ale ukierunkowane jest na wykorzystanie możliwości, jakie daje rehabilitacja. Rwa barkowa, która przyjmuje stan ostry może trwać nawet cztery tygodnie. Bardzo często ustępuje samoistnie, ale i wykazuje tendencje do nawracania. Leczenie rozpoczyna się od farmakoterapii, która bazuje na medykamentach uśmierzających ból oraz zmniejszających napięcie mięśniowe. Częstym zaleceniem jest także noszenie kołnierza ortopedycznego. Dalsza rehabilitacja opiera się na wprowadzeniu ćwiczeń izometrycznych, które mają na celu wzmocnić mięśnie szyi.

      Regularnie wykonywane, połączone również z odpowiednimi zabiegami i masażami pozwalają efektywnie zmniejszyć dolegliwości bólowe i inne objawy towarzyszące rwie ramiennej, a także wpływają korzystnie na wzmocnienie kręgosłupa, który rzadziej będzie zmagał się z tego typu schorzeniami. Zaleca się odpoczynek od ciężkich prac fizycznych, długotrwałej jazdy samochodem oraz wykonywania gwałtownych ruchów głową. Ponadto uwagę należy zwracać na utrzymanie prawidłowej postawy podczas chodzenia, jak i stania. Do tego prawidłowe ułożenie w czasie odpoczynku, pracy czy też snu.

      Interwencja chirurgiczna jest ostatecznością i w niewielkim procencie wypadków staje się koniecznością. Decyzję o przeprowadzeniu operacji podejmuje się, gdy dolegliwości bólowe nie ustępują, a inne objawy towarzyszące utrzymują się zbyt długi czas i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie każdego dnia. Rwa barkowa jest uciążliwa, jednak rehabilitacja kręgosłupa obejmująca odcinek szyjny doskonale radzi sobie z tą przypadłością. Podobnie, jak i stanowi świetną profilaktykę i pozwala zapobiegać nawrotom schorzenia. Istnieje wiele ćwiczeń oraz zabiegów, które efektywnie zwalczają rwę barkową.

Dodaj komentarz