Nordic Walking jako wskazana forma aktywności w bólach kręgosłupa

nordic walking kręgosłup      Nordic Walking jest współczesną formą aktywności, która polega na marszu z użyciem specjalnych kijków. O aspektach medycznych Nordic Walkingu mówi się coraz więcej. Stosuje się w tym wypadku szczególną technikę poruszania się z użyciem specjalnie do tego przeznaczonych kijów o różnych końcach, w zależności od terenu w jakim poruszają się osoby uprawiające tą formę aktywności fizycznej. Szczególnie jest tu zaangażowana obręcz barkowa oraz mięśnie tułowia.

     Nordic Walking przede wszystkim polecany jest osobom w podeszłym wieku, ale tak naprawdę nadaje się dla każdego, kto boryka się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Ta specyficzna forma marszu, łączy w sobie elementy treningu kondycyjnego oraz wytrzymałościowego. Znajduje zastosowanie w profilaktyce i usprawnianiu w przebiegu wielu stanów patologicznych. To aktywność fizyczna, która korzystnie wpływa na osoby borykające się zespołami bólowymi kręgosłupa, otyłością, zaburzeniami krążenia tętniczego w kończynach dolnych i chorobami reumatycznymi. Także z powodzeniem Nordic Walking mogą uprawiać ci, którzy są po zawale serca, udarze mózgu czy też cierpią na chorobę Parkinsona.

      Zanim osoba zainteresowana podejmie się uprawiania tej formy aktywności fizycznej, powinna skonsultować się z rehabilitantem, bowiem jak w przypadku wielu sportów i tutaj istnieje pokaźna liczba przeciwwskazań. Nordic Walking szczególnie pomocny może być dla tych, którzy poważnie cierpią z powodu dolegliwości bólowych o różnej etiologii. Zaprzestanie aktywności fizycznej w takim wypadku może pogorszyć dolegliwości a nawet doprowadzić do stagnacji. Nie można zatem przesadzać w żadną stronę i rezygnować z tak korzystnej formy aktywności fizycznej, która może przynieść wiele korzyści. Dla wszystkich zainteresowanych ważną informacją jest to, iż ten rodzaj aktywności to tak naprawdę jednorazowy wydatek, w który trzeba wliczyć specjalnie kijki oraz odpowiednie obuwie. Żadnych innych kosztów tu nie ma, a szczególnie dla osób, które są czy to w wieku podeszłym czy też muszą przeznaczać spore kwoty na leczenie, środki farmakologiczne tudzież rehabilitację, ta kwestia pozostaje nie bez znaczenia.

     Ponadto osoby cierpiące czy to na niewielkie dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa czy też naprawdę poważne schorzenia, nie muszą wstydzić się swoich dolegliwości. Nordic Walking bowiem jest tym rodzajem ruchu, który z powodzeniem można uprawiać w większych grupach, z przyjaciółmi czy też innymi osobami, które również borykają się z dolegliwościami ze strony układu ruchu.

     Nordic Walking to dynamiczny marsz z użyciem teleskopowych kijków o różnych końcówkach w zależności od tego na jakim podłożu się maszeruje. Rytm kroków nadawany jest przez naprzemienne odbicia kijów. Obowiązuje to zasada, iż prawy kij ma dotknąć podłoża w momencie, gdy stawiamy na nim lewą stopę i odwrotnie.

     Z pewnością wiele osób zastanawia się, w czym w takim razie jest lepszy Nordic Walking od joggingu czy też zwykłego marszu i po co koszty związane z zakupem kijków skoro można maszerować bez nich. Sęk tkwi w tym, że właśnie te kijki pozwalają odciążyć kręgosłup. Stąd zdecydowanie bardziej polecana jest ta forma aktywności zamiast biegania, które bardzo obciąża stawy i może prowadzić do ich uszkodzeń. Szczególnie jest to niebezpieczne w przypadku osób cierpiących z powodu otyłości. Im szczególnie nie poleca się biegania.

     Ponadto stosowanie kijków to zwiększony wydatek energetyczny nawet o 50%, to znakomicie wpływa na spalanie tłuszczu i pozwala w sposób bezpieczny i nie tak obciążający, zyskać takie same efekty jak na przykład podczas biegania. Obciążenie dla układu motorycznego w porównaniu do joggingu, jest aż o 30% mniejsze.


Pacjenci cierpiący na dolegliwości z strony układu ruchu, zyskują korzyści takie jak: wzmocnienie mięśni ramion, barków, klatki piersiowej, brzucha, nóg i właśnie kręgosłupa. Rozciągają się również mięśnie szyi, ramion oraz tułowia. Poprawia się kondycja ruchowa każdego z pacjentów, a dzięki wsparciu kijów, trzony kręgowe zostają częściowo uwolnione od ciężaru głowy oraz tułowia. Dwa dodatkowe punkty podparcia jakie dają kijki zapewniają świetną stabilność podczas marszu odpowiednio wspierając kręgosłup a także pozwalają łatwiej zachować równowagą osobom, które na co dzień mają z nią problem. Nordic Walking zatem to nie tylko trening aktywności wytrzymałościowej, ale i idealny przykład aktywności zdrowotnej.

3 thoughts on “Nordic Walking jako wskazana forma aktywności w bólach kręgosłupa

  • 2014-06-28 at 07:43
    Permalink

    Fajny artykuł, podkreśla zalety Nordic Walking co na pewno zmotywuje ludzi do tej aktywności. Moi rodzice są w starszym wieku, właśnie od niedawana chodzą z kijami. Świetna forma ruchu dla ludzi starszych, zwłaszcza gdy mają problemy z kręgosłupem.

  • 2014-07-01 at 11:54
    Permalink

    Po przeczytaniu artykułu, wskoczyłam w ciuchy treningowe zabrałam ze sobą przyjaciółkę po czym zrobiłyśmy 15 km trasy :) Polecam tę aktywność fizyczną, szczególnie osobom troszkę bardziej puszystym (jak ja) ponieważ, tak jak opisano w artykule ta aktywność, znacznie mniej obciąża stawy.

Dodaj komentarz