Bóle kręgosłupa a wybór materaca do spania


materac na ból kręgosłupa     Na rynku jest wiele firm produkujących materace lub łóżka dla osób z bólami kręgosłupa. Co jakiś czas pojawia się coś nowego, jakaś innowacja, która ma spowodować, że po przespaniu nocy wstaniemy rześcy, zdrowi, wypoczęci i przede wszystkim bez bólu kręgosłupa. Czy istnieją materace idealne dla kręgosłupa?

      Niestety nie ma idealnego materaca. Producent materacy i jego zapewnienia to jedno, a ludzki kręgosłup to drugie. Materac może mieć rożna twardość, typ, rodzaj wypełnienia, elastyczność czy materiał. Mimo zaawansowania technologicznego kupując materac musimy wybrać go dopasowując do siebie, gdyż każdy z nas jest inny. Każdy ma inną masę mięśniową, wzrost, wagę, elastyczność ciała.

Poniżej kilka drobnych wskazówek:

Twardość materaca

      Jeżeli leżąc w pozycji na wznak możemy bez trudu wsunąć dłoń pod plecy na odcinku lędźwiowym kręgosłupa to oznacza, że jest on zbyt twardy. W przypadku zbyt miękkiego materaca wsunięcie dłoni będzie bardzo trudne.

      Jeśli materac będzie zbyt miękki to ciało zapadnie się w materacu a zmiana pozycji wymagać będzie wysiłku, ponieważ mięśnie będą pracować, aby zrekompensować brak wsparcia kręgosłupa

       Jeśli materac będzie zbyt twardy krew nie będzie swobodnie krążyć w miejscach ucisku, co zmusi ciało do częstej zmiany pozycji a mięśnie pleców i karku zamiast odpoczywać będą pracować, aby utrzymać kręgosłup w linii.

Jak sprawdzić materac?


Łatwym sposobem sprawdzenia, czy materac jest odpowiednio dobrany jest położenie się w pozycji na boku i sprawdzenie ucisku na dwie, osłonięte jedynie skórą kości: ramienną i biodrową. Jeżeli osoba czuje wyraźny ucisk oznacza to, że materac jest jednak zbyt mało komfortowy.

  Osobom z dolegliwościami kręgosłupa zaleca się wybierać materace, które zapewnią im dobre, stabilne podparcie – a więc raczej twardsze. W bólach kręgosłupa wybór materaca dobrze jest skonsultować z fizjoterapeutą, gdyż w przypadku chorób nie tylko znaczenie ma typ materaca, a sposób w jakim układami się na nim do snu.

Więcej o wyborze materaca:  Materac na ból kręgosłupa

6 thoughts on “Bóle kręgosłupa a wybór materaca do spania

 • 2014-06-23 at 22:33
  Permalink

  Uważam, że dobór odpowiedniego materaca jest bardzo trudne. Przetestowałam już kilka: miękkie, twarde, dopasowujące się do ciała. Najlepiej jest na tym najtwardszym. Mój fizjoterapeuta nie pozwolił mi jednak na nim spać. Sama nie wiem co zrobić, ale chyba najlepiej kierować się osobistymi odczuciami.

 • 2014-06-24 at 08:01
  Permalink

  Ja zdecydowanie polecam twardszy materac. Mam dyskopatię i po zmianie materaca na twardszy czuje się lepiej, gdy wstaje rano. Kręgosłup mnie praktycznie nie boli. Różnica w twardości materaca ma ogromny wpływ na kręgosłup, nawet nie wiedziałem, że aż tak duży.

 • 2014-06-26 at 07:58
  Permalink

  Byłam zdania, że dla mnie najodpowiedniejszy będzie twardy materac. Na szczęście, w sklepie doradzono mi, by wybrać trochę bardziej miękki. I to był strzał w 10! Miesiąc spędziłam na doborze materaca, ale warto było. Nie polecam natomiast kupować go przez internet. Jak się nie położysz na materacu i nie poleżysz, to nie wiesz, czy jest on odpowiedni dla Ciebie!

 • 2015-01-27 at 11:38
  Permalink

  Chciałam znaleźć dobry materac rehabilitacyjny w rozsądnej cenie dla taty. Na początku nic nie wiedziałam o materacach i trudno było ogarnąć cały temat. Producenci raczej zachwalali to, że taki materac ma obniżoną stawkę vat, a informacji naprawdę merytorycznych było jak na lekarstwo. Fajny ten artykuł i pomógł mi wybrać właściwy materac. Choć tato lubi miękkie materace, zdecydowałam się go przekonać do jednego modelu średniotwardego – taki jak ten: http://www.klinikasnu.pl/materace-piankowe/56-materac-dejmos.html i teraz tego nie żałuję. Dziękuję za pomoc!

 • 2015-02-26 at 11:15
  Permalink

  Jeżeli faktycznie mamy problemy z wyborem materaca, a ma to być model przeznaczony dla osoby z bólami kręgosłupa, warto na początku przejrzeć dostępne produkty oznaczone jako rehabilitacyjne czy ortopedyczne. To specjalna grupa materacy, które zostały przebadane przez naukowe ośrodki i które otrzymały od nich certyfikaty i rekomendacje potwierdzające, że mają działanie szczególnie istotne dla zdrowia. Takie materace posiadają niższą stawkę VAT, nie 23 a tylko 8%.

Dodaj komentarz