Bóle kręgosłupa a wybór materaca do spania
Na rynku jest wiele firm produkujących materace lub łóżka dla osób z bólami kręgosłupa. Co jakiś czas pojawia się coś nowego, jakaś innowacja, która ma spowodować, że po przespaniu nocy wstaniemy rześcy, zdrowi, wypoczęci i przede wszystkim bez bólu kręgosłupa. Czy istnieją materace idealne dla kręgosłupa?
Niestety nie ma idealnego materaca. Producent materacy i jego zapewnienia to jedno, a ludzki kręgosłup to drugie. Materac może mieć rożna twardość, typ, rodzaj wypełnienia, elastyczność czy materiał. Mimo zaawansowania technologicznego kupując materac musimy wybrać go dopasowując do siebie, gdyż każdy z nas jest inny. Każdy ma inną masę mięśniową, wzrost, wagę, elastyczność ciała.
Poniżej kilka drobnych wskazówek:
Twardość materaca
Jeżeli leżąc w pozycji na wznak możemy bez trudu wsunąć dłoń pod plecy na odcinku lędźwiowym kręgosłupa to oznacza, że jest on zbyt twardy. W przypadku zbyt miękkiego materaca wsunięcie dłoni będzie bardzo trudne.
Jeśli materac będzie zbyt miękki to ciało zapadnie się w materacu a zmiana pozycji wymagać będzie wysiłku, ponieważ mięśnie będą pracować, aby zrekompensować brak wsparcia kręgosłupa
Jeśli materac będzie zbyt twardy krew nie będzie swobodnie krążyć w miejscach ucisku, co zmusi ciało do częstej zmiany pozycji a mięśnie pleców i karku zamiast odpoczywać będą pracować, aby utrzymać kręgosłup w linii.
Jak sprawdzić materac?
Łatwym sposobem sprawdzenia, czy materac jest odpowiednio dobrany jest położenie się w pozycji na boku i sprawdzenie ucisku na dwie, osłonięte jedynie skórą kości: ramienną i biodrową. Jeżeli osoba czuje wyraźny ucisk oznacza to, że materac jest jednak zbyt mało komfortowy.
Osobom z dolegliwościami kręgosłupa zaleca się wybierać materace, które zapewnią im dobre, stabilne podparcie – a więc raczej twardsze. W bólach kręgosłupa wybór materaca dobrze jest skonsultować z fizjoterapeutą, gdyż w przypadku chorób nie tylko znaczenie ma typ materaca, a sposób w jakim układami się na nim do snu.
Więcej o wyborze materaca: Materac na ból kręgosłupa
Uważam, że dobór odpowiedniego materaca jest bardzo trudne. Przetestowałam już kilka: miękkie, twarde, dopasowujące się do ciała. Najlepiej jest na tym najtwardszym. Mój fizjoterapeuta nie pozwolił mi jednak na nim spać. Sama nie wiem co zrobić, ale chyba najlepiej kierować się osobistymi odczuciami.
Ja zdecydowanie polecam twardszy materac. Mam dyskopatię i po zmianie materaca na twardszy czuje się lepiej, gdy wstaje rano. Kręgosłup mnie praktycznie nie boli. Różnica w twardości materaca ma ogromny wpływ na kręgosłup, nawet nie wiedziałem, że aż tak duży.
Byłam zdania, że dla mnie najodpowiedniejszy będzie twardy materac. Na szczęście, w sklepie doradzono mi, by wybrać trochę bardziej miękki. I to był strzał w 10! Miesiąc spędziłam na doborze materaca, ale warto było. Nie polecam natomiast kupować go przez internet. Jak się nie położysz na materacu i nie poleżysz, to nie wiesz, czy jest on odpowiedni dla Ciebie!
W Ikei są niezłe materace, trochę jest problem z doradztwem przy zakupie.
Chciałam znaleźć dobry materac rehabilitacyjny w rozsądnej cenie dla taty. Na początku nic nie wiedziałam o materacach i trudno było ogarnąć cały temat. Producenci raczej zachwalali to, że taki materac ma obniżoną stawkę vat, a informacji naprawdę merytorycznych było jak na lekarstwo. Fajny ten artykuł i pomógł mi wybrać właściwy materac. Choć tato lubi miękkie materace, zdecydowałam się go przekonać do jednego modelu średniotwardego – taki jak ten: http://www.klinikasnu.pl/materace-piankowe/56-materac-dejmos.html i teraz tego nie żałuję. Dziękuję za pomoc!
Jeżeli faktycznie mamy problemy z wyborem materaca, a ma to być model przeznaczony dla osoby z bólami kręgosłupa, warto na początku przejrzeć dostępne produkty oznaczone jako rehabilitacyjne czy ortopedyczne. To specjalna grupa materacy, które zostały przebadane przez naukowe ośrodki i które otrzymały od nich certyfikaty i rekomendacje potwierdzające, że mają działanie szczególnie istotne dla zdrowia. Takie materace posiadają niższą stawkę VAT, nie 23 a tylko 8%.