Bieganie z dyskopatią kręgosłupa

bieganie ból kręgosłupa     Kręgosłup to „rusztowanie” całego ciała człowieka. Dlatego podczas biegania, które angażuje wszystkie partie ciała, nierzadko pojawia się jego ból. Najczęściej powodem dolegliwości bólowych jest nadmierne nadwyrężenie mięśni i stawów kończyn dolnych. Jakie są wskazanie do biegania jest chorujemy na dyskopatie kręgosłupa? Czy w takim przypadku można nadal poświęcać się bieganiu?

Czy można biegać, mając dyskopatię?


Co do biegania z dyskopatią nie ma zgody wśród specjalistów – niektórzy zalecają całkowite zaprzestanie forsownej aktywności fizycznej na rzecz specjalnych ćwiczeń na kręgosłup, inni z kolei pozwalają swoim pacjentom na mało intensywne trasy, gdy stan kręgosłupa nie jest poważny. Bieganie generalnie jednak wskazane nie jest, zwłaszcza w przypadku nasilonych okresów bólowych.

    Podczas biegania pojawia się ucisk na krążki międzykręgowe, co może powodować pogorszenie się dolegliwości. W sytuacjach poważnego bólu należy zrezygnować całkowicie z biegania na rzecz ćwiczeń rehabilitacyjnych, spacerów, rozciągania się – zupełny brak ruchu nie jest wskazany. Często w takich przypadkach bieganie należy odłożyć do czasu operacji oraz zakończenia rehabilitacji. Najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Jak biegać z dyskopatią?

    Gdy lekarz lub rehabilitant nie widzi przeciwwskazań lub dolegliwości bólowe nie przeszkadzają w uprawianiu sportów, można zdecydować się na lekki trening. Dotyczy to tylko tych osób, u których dyskopatia nie jest już „świeża”. Należy przy tym pamiętać, aby nie forsować się i biegać najlepiej po nawierzchni równej, ale miękkiej – trawiastej, ziemistej. Wszystkie nierówności oraz twarda nawierzchnia jak asfalt są obciążające dla kręgosłupa i powodują jeszcze większy ucisk na krążki międzykręgowe, zatem jednocześnie mogą pogorszyć stan chorego.

    Najlepiej ustalać krótkie trasy, robić dużo przerw i w tym czasie obserwować swój organizm. Nie można zapomnieć także o rozgrzewce oraz o dobrym obuwiu, które będzie amortyzowało wstrząsy powstające podczas biegania. Można wspomagać się kinesiotapingiem, czyli plastrowaniem specjalnymi elastycznymi plastrami. Przy bieganiu miednica nie może być zbyt pochylona do przodu. Zawsze należy biegać z wyprostowanym tułowiem.

Niepokojące objawy w trakcie biegania

    Jeżeli podczas biegania pojawiają się symptomy takie jak: nadmierny ból miejscowy lub promieniujący, zaniki czucia, obniżenie siły mięśniowej i odruchów ścięgnistych, niedowłady, zaburzenia działania zwieraczy, inne zaburzenia neurologiczne należy natychmiast zaprzestać aktywności i zasięgnąć porady specjalisty. W takich przypadkach leczenie może przedłużyć się nawet do kilku miesięcy lub wymagać podjęcia interwencji chirurgicznej.

Rehabilitacja to podstawa przy dyskopatii

    Jednocześnie należy pamiętać o tym, że przy dyskopatiach i bólach kręgosłupa innego pochodzenia bardzo ważne jest regularne ćwiczenie specjalistyczne. Rehabilitacja kręgosłupa po okiem doświadczonego terapeuty będzie mogła przywrócić utraconą funkcje i zmniejszyć dolegliwości. Systematyczne ćwiczenia to podstawa – warto w szczególności wybrać ćwiczenia na wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych (ćwiczenia stabilizacyjne), które poprawiają ich siłę i zapobiegają bólowi.

5 thoughts on “Bieganie z dyskopatią kręgosłupa

 • 2014-07-02 at 22:24
  Permalink

  Dyskopatie mam od lat. Obecnie biegam intensywnie, ale zanim mogłem to robić przeszedłem rehabilitację. Niestety bez fachowej rehabilitacji nie robiłbym tego co lubię.

 • 2014-07-03 at 12:10
  Permalink

  Ja nie jestem w stanie biegać. Po 200-300 metrach zaczyna boleć. Podobno dysk mam bardzo niski i jak przeciążam kręgosłup bieganiem to zaczyna boleć. Wszystko jest zależne od zaawansowania dyskopatii a generalnie jest to indywidualna sprawa każdej osoba, która na to choruje. Rehabilitacja jest skuteczna pod warunkiem, że nie przeholuje z wysiłkiem. Wolę mieć pewne ograniczenia niż dać się operowość.

 • 2014-07-05 at 09:54
  Permalink

  Ja biegam hobbystycznie od 1,5 roku niedługie dystanse do 15 km.
  Na początku swojej przygody z tą dyscypliną odczuwałam jakby „kłucie” w pośladku. Zainteresowałam się tym. Zrobiłam RTG znalazłam kompetentnego fizjoterapeutę, który podpowiedział, że konieczne jest ustabilizowanie dolnego odcinka. Popracowaliśmy kilka tygodni. Wytłumaczył jakie ćwiczenia robić i jak się rozciągać po treningu. Do dnia dzisiejszego jest ok :)
  Mój przykład pokazuję, że można biegać z dyskopatią, ale trzeba być czujnym, trzeba się obserwować i korzystać z rzetelnej pomocy w razie niepokojących dolegliwości.

 • 2014-08-21 at 22:07
  Permalink

  Myslę, że bieganie to najzdrowszy sport dla pleców. Zauważmy, że maratończycy rzadko chorują na dyskopatię. Raczej zatrzymują się podczas biegu z powodu kolana lub biodra. Oczywiście wszystko z rozsądkiem.

  Marlena

Dodaj komentarz